Eterično olje sivke velja za močan antiseptik, zato ni čudno, da je lahko nadvse učinkovito v boju proti virusom in bacilom, ki so na pohodu predvsem v zimskih mesecih. Če še ne veš, kako ga vključiti v domačo lekarno, ti podajamo 5 nasvetov, kako ga uporabiti doma in s tem zmanjšati virusna obolenja.
1. INHALACIJE: V primeru prehladov, nahodov, zamašenega nosu in kašlja, si lahko doma pripraviš inhalacije z nekaj kapljicami eteričnega olja sivke. V posodo vliješ vodo, ki si jo predhodno zavrel in vanjo kapneš nekaj kapljic eteričnega olja. Čez glavo in posodo povezneš brisačo in globoko vdihuješ paro z esenco sivke. Priporočamo uporabo eteričnega olja vrste Lavandula Angustifolia.
2. IZPARILNIK: Ob prvih znakih prehladov in virusnih obolenj, lahko v sobo ali prostor, kjer se najpogosteje zadržuješ postaviš izparilnik, v katerega kapneš nekaj kapljic eteričnega olja sivke. Izparevanje eteričnega olja bo prijetno odišavilo prostor in ga hkrati razkužilo. Če izparilnika nimaš doma, lahko položiš vlažno brisačo na radiator in nanjo kapneš eterično olje. Priporočamo uporabo eteričnega olja vrste Lavandula x-intermedia.
3. ČIŠČENJE: Podobno kot z izparilnikom razkužiš zrak, lahko z nekaj kapljicami eteričnega olja sivke v čistilo za tla ali pralni stroj, razkužiš prostore, brisače in posteljno perilo. Priporočamo uporabo eteričnega olja vrste Lavandula x-inetermedia.
4. MASAŽA STOPAL: Eterično olje sivke lahko dodaš tudi v masažno olje in si z njim masiraš akupresurne točne na stopalih ali prsni koš v primeru kašlja. Na ta način tudi pomiriš telo predvsem pred spanjem. Priporočamo uporabo eteričnega olja vrste Lavandula Angustifolia.
5. BOLEČE GRLO: Podobno kot propolis deluje sivka tudi na vneto in razbolelo grlo. Na žlico sladkorja kapneš eno kapljico eteričnega olja sivke in jo počasi raztopiš v ustih. Priporočamo uporabo eteričnega olja vrste Lavandula Angustifolia.
OPOZORILO: Zgoraj napisani nasveti veljajo zgolj kot nasveti za lajšanje lažjih oz. začetnih simptomov prehlada. V primeru, da se stanje ne izboljša ali celo poslabša, svetujemo obisk osebnega zdravnika. V primeru, da ste na sivko alergični, odsvetujemo njeno uživanje in nanašanje na kožo oz. svetujemo, da morebitno alergijo preverite tako, da si kapljico nanesete na notranjo stran roke in opazujete za morebitno reakcijo.